foradia subscriutegrat

Premi Nacional d’Educació per l’AMPA de l’IES Cotes Baixes

L'associació de mares i pares del l'IES Cotes Baixes ha estat guardonada amb el premi nacional d'educació 2014 en la categoria d'entitats per a la promoció educativa amb el seu projecte: "Ressò-Dimoni - Nosaltres també investiguem! Reproduïm nota de premsa de l'associació de mares i pares:

sombreros al aire recortada y comprimida DSC00177

L’Associació de Mares i Pares d’Alumnes de l’IES Cotes Baixes ha estat guardonada amb el PREMI NACIONAL D’EDUCACIÓ 2014 en la categoria d’entitats per a la promocio educativa .

Aquest benvolgut guardó suposa un reconeixement a la desinteressada labor que, al llarg d’aquests anys, el AMPA ve desenvolupant per contribuir que els alumnes de l’IES Cotes Baixes milloren la seua formació acadèmica, professional, cultural i humana

Des de l’associació, i d’acord amb les seues finalitats estatutàries, es porta a terme un suport constant i continu de totes les iniciatives que puguen contribuir a la millora de la qualitat educativa en l’IES Cotes Baixes

PORTADA PROYECTO ECO-DIMONI.- ¡NOSOTROS TAMBIÉN INVESTIGAMOS!

“Ressò-Dimoni – Nosaltres també investiguem!

Els diferents reptes presents en la construcció de vehicles de baix consum i la seua posterior participació en diferents esdeveniments nacionals i internacionals condueixen al desenvolupament de sub-processos de recerca i desenvolupament en camps científics nous i indiscutiblement lligats a l’educació en camps tan importants com el de la mobilitat sostenible

L’ampliació i complementació del currículum en aquesta etapa de l’educació secundària mitjançant el desenvolupament del present projecte, suposa un afegit de qualitat i una finestra a la recerca científica

El projecte educatiu que impulsa i recolza l’Associació de Mares i Pares d’Alumnes de l’IES Cotes Baixes “RESSÒ-DIMONI.- NOSALTRES També INVESTIGUEM!” va dirigit, principalment, a l’alumnat (PQPI, I.S.O., Batxillerat i Cicles Formatius) i al professorat d’aquest centre.

Els seus objectius són:

 • Poder optar a noves tecnologies inaccessibles a l’actual sistema educatiu reglat que permeten ampliar el currículum formatiu fomentant l’esperit investigador i la cultura científica en l’ensenyament no universitari
 • Valorar el paper de la ciència i la tecnologia i la seua relació amb la societat.
 • Demostrant que des d’una escola secundària també es poden desenvolupar projectes de recerca i de cultura científica
 • Creant una pedrera de futurs ciutadans amb inquietuds investigadores en l’àmbit cientificotècnic
 • Donant a conéixer a l’entorn escolar i a la resta de ciutadans que des d’un Institut d’Educació Secundària s’estan desenvolupant projectes d’índole científic tècnic en camps tan importants per al nostre futur com la mobilitat sostenible, desenvolupament d’energies més netes (solar, biocombustibles …)
 • Impulsar les vocacions científiques i potenciar la recerca en les noves generacions gràcies a les noves necessitats creades pel desenvolupament d’aquest projecte educatiu
 • Presentar a la ciència com a part natural de la cultura per facilitar la participació ciutadana en les activitats científiques.

Els seus resultats han estat aconseguir constatar que:

 • Des d’un Institut d’Educació Secundària també es poden desenvolupar projectes de recerca i de cultura científica; aconseguint, o superant en molts casos, el nivell tècnic, investigador i de desenvolupament de molts equips d’universitats i centres de secundària de tota Europa.
 • S’està creant en els nostres alumnes una constant sinergia d’esperit i motivació investigadora i de superació. Alumnes que han format part d’aquest projecte educatiu han obtingut premis de millor expedients en estudis secundaris i matrícules d’honor en estudis universitaris posteriors
 • Els nostres alumnes surten més conscienciats sobre la importància de col·laborar en la consecució d’un futur més responsable i sostenible
 • S’està creant una pedrera de futurs ciutadans amb inquietuds investigadores en l’àmbit cientificotècnic

Amb la participació en els diferents esdeveniments tan internacionals com a nacionals, comarcals i locals s’ha contribuït a donar a conéixer el projecte que des de 2005 es va desenvolupant en l’IES Cotes Baixes i a aconseguir que Espanya es convertisca al segon país que més equips aporta a la SHELL RESSÒ-MARATHON


Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *